Gummeruksen kirjailijat Helsingin Kirjamessuilla 2021

TORSTAINA 28.10.
Anna-Liisa Ahokumpu: Kolme rukousta äidille
klo 11 Esplanadi-lavalla, haastattelija Katja Leino
klo 11.30 signeeraus Gummeruksen osastolla

Antti Rönkä: Nocturno 21:07
klo 13 Suomalainen kirjakauppa, haastattelija Eeva Herrainsilta
klo 13.30 Akateeminen kirjakauppa, haastattelija Eeva Herrainsilta
klo 15 Senaatintori-lavalla, haastattelijana Suvi Ahola
klo 15.30 signeeraus Gummeruksen osastolla

Ann-Christin Antell: Puuvillatehtaan varjossa
klo 13.30 Suomalainen kirjakauppa, haastattelija Katja Leino
klo 17.30 Hakaniemi-lavalla (mukana Helena Steen), haastattelija Outi Karemaa
klo 18 Hakaniemi-lavalla (mukana Jenna Kostet ja Kristiina Vuori), haastattelija Mia Halonen
klo 18.30 signeeraus Gummeruksen osastolla
klo 19 Akateeminen kirjakauppa, haastattelija Katja Leino

Niillas Holmberg: Halla Helle
klo 14 Senaatintori-lavalla, haastattelija Suvi Ahola
klo 14.30 signeeraus Gummeruksen osastolla

Eppu Nuotio: Niin kuin vierasta maata
klo 15 Esplanadi-lavalla, haastattelija Niina Miettinen
klo 15.30 signeeraus Gummeruksen osastolla

Roope Lipasti: Rudolf Rosvo ja hirveä suku
klo 15 Kumpula-lavalla, haastattelija Pauliina Pietilä

Paula Havaste: Saarelaislaulu
klo 15 Suomenlinna-lavalla haastattelija Eeva Herrainsilta
klo 15.30 Suomenlinna-lavalla (mukana Sampo Terho), haastattelija Raisa Rauhamaa
klo 16 signeeraus Gummeruksen osastolla

Kati Kelola: Vaihtuvia maisemia
klo 15.30 Vallisaari-lavalla (mukana Katja Vaulio), haastattelija Pauliina Pietilä
klo 16 signeeraus Gummeruksen osastolla

Niina Mero: Romanssin sankari
klo 16.30 Esplanadi-lavalla, haastattelija Pauliina Pietilä
klo 17 signeeraus Gummeruksen osastolla

Päivi Alasalmi: Sudenraudat
klo 17.30 Akateeminen kirjakauppa, haastattelija Anna Baijars
klo 19 Hakaniemi-lavalla, haastattelija Pauliina Pietilä
klo 19.30 signeeraus Gummeruksen osastolla

Heidi Jaatinen: Suvanto
klo 18.30 Hakaniemi-lavalla, haastattelija Eeva Herrainsilta
klo 19 signeeraus Gummeruksen osastolla


PERJANTAINA 29.10.

Salla Leponiemi: Niin kauan kuin tunnen eläväni: Taidemaalari Elin Danielson-Gambogi
klo 11.30 Akateeminen kirjakauppa, haastattelija Anna Baijars
klo 14.30 Suomenlinna-lavalla, haastattelija Anna Kortelainen
klo 15 signeeraus Gummeruksen osastolla

Jake Nyman: Oi niitä autoja
klo 12 Akateeminen kirjakauppa, haastattelija Lotta Sonninen
klo 14 Esplanadi-lavalla, haastattelija Pauliina Pietilä
klo 14.30 signeeraus Gummeruksen osastolla

Niillas Holmberg: Halla Helle
klo 14.30 Töölö-lavalla (mukana Riko Saatsi) haastattelija Aleksis Salusjärvi
klo 15 signeeraus Gummeruksen osastolla

Riko Saatsi: Hyviä aikomuksia
klo 14.30 Töölö-lavalla (mukana Niillas Holmberg) haastattelija Aleksis Salusjärvi
klo 15 signeeraus Gummeruksen osastolla

Seppo Mustaluoto: Reikäpää
klo 15 Punavuori-lavalla, haastattelija Jone Nikula
klo 15.30 signeeraus Gummeruksen osastolla

Satu Manninen: Korva kaupungin yllä
klo 17.30 Töölö-lavalla (mukana Aija Andersson)
klo 18 signeeraus Gummeruksen osastolla

Anna Kortelainen: Uusi Viipuri
klo 18.30 Akateeminen kirjakauppa, haastattelija Eeva Herrainsilta


LAUANTAINA 30.10.

Matti Rönkä: Surutalo
klo 10.30 Töölö-lavalla, Suomen Kirjailijaliiton ohjelma: Miksi kirjoitan kirjasarjaa
klo 11.30 Akateeminen kirjakauppa, haastattelija Eeva Herrainsilta
klo 17.30 Senaatintori, haastattelija Anna Baijars
klo 18 signeeraus Gummeruksen osastolla

Anneli Kanto: Rottien pyhimys
klo 11 Akateeminen kirjakauppa, haastattelija Anna Baijars
klo 14.30 Hakaniemi-lavalla, haastattelija Anna Kortelainen
klo 15 signeeraus Gummeruksen osastolla

Sisko Savonlahti: Kai minä halusin tätä
klo 11 Senaatintori-lavalla, haastattelijana Johanna Laitinen
klo 11.30 signeeraus Gummeruksen osastolla
klo 14.30 Lonna-lavalla, Kirjamessujen lukupiiri, haastattelija Eeva Herrainsilta
klo 15.30 signeeraus Gummeruksen osastolla
klo 18.30 Akateeminen kirjakauppa, haastattelija Lotta Sonninen

Anna Kortelainen: Uusi Viipuri
klo 11 Suomenlinna-lavalla, haastattelija Pauliina Pietilä
klo 11.30 signeeraus Gummeruksen osastolla

Heidi Jaatinen: Suvanto
klo 11 Töölö-lavalla Kirjailijaliiton ohjelmassa: Kirjailijan toinen työ

Niina Mero: Romanssin sankari
klo 12 Kallio-lavalla, Kirjakallion ohjelmassa: Rehellisesti rakkaudesta

Laura Friman: Tauko
klo 12.30 Vallisaari-lavalla (mukana Laura Pörsti ja Anniina Nurmi), haastattelijana Pauliina Pietilä
klo 13 signeeraus Gummeruksen osastolla

Laura Pörsti: Viimeinen vuosi
klo 12.30 Vallisaari-lavalla (mukana Laura Friman ja Anniina Nurmi), haastattelijana Pauliina Pietilä
klo 13 signeeraus Gummeruksen osastolla

Niillas Holmberg: Halla Helle
klo 13 Töölö-lavalla, Suomen Kirjailijaliiton ohjelmassa: Kirjailijan kaksi kieltä

Antti Ervasti ja Matti Pikkujämsä: CupOfTherapy - Yksi näistä hetkistä
klo 15 Vallisaari-lavalla (mukana Anna-Stina Nykänen), haastattelija Pauliina Pietilä
klo 15.30 signeeraus Gummeruksen osastolla

Silvia Hosseini: Tie, totuus ja kuolema
klo 16.30 Senaatintori-lavalla, haastattelijana Johanna Laitinen
klo 17 signeeraus Gummeruksen osastolla


SUNNUNTAINA 31.10.

Niillas Holmberg: Halla Helle
klo 10.30 Töölö-lavalla, Kritiikkitapaus-keskustelussa
klo 16 Akateeminen Kirjakauppa, haastattelija Eeva Herrainsilta

Sisko Savonlahti: Kai minä halusin tätä
klo 11 Esplanadi-lavalla (mukana Anna Karhunen), haastattelija Julia Thurén
klo 11.30 signeeraus Gummeruksen osastolla
klo 13 Suomalainen Kirjakauppa, haastattelija Anna Kokko

Julia Thurén: Kaikki kuluttamisesta
klo 11.30 Esplanadi-lavalla (mukana Laura Friman), haastattelija Pauliina Pietilä
klo 12 signeeraus Gummeruksen osastolla
klo 14.30 Suomalainen Kirjakauppa, haastattelija Pauliina Pietilä

Laura Friman: Tauko
klo 11.30 Esplanadi-lavalla (mukana Julia Thurén) haastattelija Pauliina Pietilä
klo 12 signeeraus Gummeruksen osastolla

Silvia Hosseini: Tie, totuus ja kuolema
klo 14 Senaatintori-lavalla Helsingin Sanomien keskustelu: Esseiden viehätys, haastattelija Arla Kanerva

Matti Rönkä: Surutalo
klo 15 Suomalainen Kirjakauppa, haastattelija Eeva Herrainsilta

Tiina Torppa: Kylmä kutsuu
klo 16.30 Vallisaari-lavalla, haastattelija Pauliina Pietilä
klo 17 signeeraus Gummeruksen osastolla

Milka Luhtaniemi: Kirnu
klo 17 Töölö-lavalla, Esikoisrunoilijat esillä-keskustelu
klo 17.30 signeeraus Gummeruksen osastolla

 

Tervetuloa osastollemme 6e70 Helsingin Messukeskukseen!