Jäätyneitä ruusuja

Jäätyneitä ruusuja

Jäätyneitä ruusuja

Marko Kilven palkittu esikoisdekkari vihdoinkin saatavana

Marko Kilven esikoisdekkari Jäätyneitä ruusuja nousi heti ilmestyessään suomalaisen dekkarikirjallisuuden kärkikaartiin. Kirja sai loistavat arvostelut ja kahmaisi Vuoden johtolanka -palkinnon sekä pohjoismaisen Lasiavain-palkinnon ehdokkuuden.

Nuorempi konstaapeli Olli Repo on jättänyt menestyksekkään uran mainosmaailmassa ja siirtynyt poliisiksi. Työharjoittelu vie Ollin yllättäen entiseen kotikaupunkiin, jonka hän on luullut jättäneensä lopullisesti taakseen. Työparikseen ja ohjaajakseen Olli saa väsyneen ja kyynisen Tossavaisen, joka edustaa kaikkea sitä, mitä hän poliisissa halveksii.

Pommiuhkaus ostoskeskuksessa ja kerrostalon räjäytys pakottavat miehet kuitenkin yhteistyöhön. Edes unelias pikkukaupunki ei ole turvassa väkivallalta.Tapahtumien selvittely paljastaa myös Ollin omasta menneisyydestä pelottavia asioita, jotka tuntuvat kytkeytyvän viimeaikaisiin tapahtumiin. Miksi Ollin syvästi vihaama isä tietää niin paljon pommiuhkauksesta? Ja miksi kukaan ei tunnista valvontakameran kuvassa näkyvää miestä? Ehtivätkö Olli Repo ja Tossavainen pysäyttää terroristin ennen kuin on liian myöhäistä?

”Marko Kilven esikoisromaani saattaa hyvinkin olla vuoden paras kotimainen dekkari. Jäätyneitä ruusuja yllättää hyvällä ja monipolvisella tarinalla, aidoilla henkilöhahmoilla ja vahvalla todenmakuisuudella.”
– Kaleva 24.12.2007

Marko Kilpi

Kirjailija

Marko Kilpi

Marko Kilpi (s. 1969 Rovaniemellä) on aiemmin elokuva-alalla työskennellyt kuopiolainen vanhempi konstaapeli, joka on noussut nopeasti suomalaisen rikoskirjallisuuden kärkikaartiin. Kolmella romaanillaan Kilpi on kahminut palkintoja ja ehdokkuuksia sekä saanut loistavia arvosteluja.

Kirjan tiedot

  • Sidosasu Sidottu
  • Sivumäärä 294
  • Koko 134 x 213 mm
  • Kirjastoluokka 84.2
  • ISBN 9789512086115

Kirjailijan tuotantoa


TUTUSTU MYÖS