Kokoelma kertoo hiuksista, naapureista ja autojen takapenkkimaailmoista. Joni Langin esikoisrunoissa on voimakkaita kuvia, lystikästä huumoria ja vieraantuneisuuden kokemuksia.
Lähden maailmasta hius kerrallaan. Piha on tasainen, ikkunat pestyt. Eteisestä alkavat oikeat huoneet, paikat kymmenen sekunnin giljotiinitarinoille. Otetaan hampaat ja valokuva, kerätään tuhkasta puoliksi palaneet luut. Yksinäisyydestä muistan parhaiten pelon, ettei olekaan yksin.
Joni Lanki (s. 1982) on Satakunnasta kotoisin oleva runoilija, joka asuu Porissa. Hän opiskeli yleistä kirjallisuustiedettä ja on töissä Turun yliopiston kirjastossa. Langin surua ja huumoria yhdistelevä esikoisrunokokoelma Tarpeeksi nisäkäs (Gummerus 2013) ihastutti tavalla, jolla se käsittelee ulkopuolisuutta, yksinäisyyttä ja identiteetin rakentamista. Olosuhteiden kaipuu (2023) on Langin toinen runokokoelma.