Kuolemanleirin kautta

Kuolemanleirin kautta

Kuolemanleirin kautta

Suomalaissotilas saksalaisupseerin komennuksessa.

Rostovissa sairaalassa makaava Tauno Tervo taisteli SS-divisioona Wikingin suomalaispataljoonassa, kunnes haavoittui ja jäi etenevän puna-armeijan jalkoihin. Kun saksalaiset ovat tulossa ottamaan omaansa takaisin, Tervo tietää olevansa loukussa, kenties kuolemanleirin portilla. Sitten kohtalo astuu peliin ja saattelee Tervon kohti uusia, yllättäviä seikkailuja.

Niilo Lauttamus muistetaan mestarillisena sodan kuvaajana. Hän taisteli vapaaehtoisena suomalaisissa SS-joukoissa ja kuvaa toisen maailmansodan todellisuutta sellaisena kuin sen itse näki.

Kirjailija

Niilo Lauttamus

Lauttamus (1924-1977) oli tuottelias ja arvostettu sodan kuvaaja. Kirjailija taisteli Saksan SS-pataljoonassa sekä myöhemmin jatkosodassa ja Lapin sodassa. Lauttamuksen rentoa ja sumeilematonta kerrontaa ovat kiittäneet sekä kriitikot että lukijat vuosikymmenestä toiseen.

Kirjan tiedot

  • Lukija Markus Niemi
  • Kirjastoluokka A 84.2
  • ISBN 9789512435708
  • Gummerus kustannus, elokuu 2023

TUTUSTU MYÖS