Suomen dekkariseuran valinta 2008
Hämmentynyt Adamsberg palaa lomalta Pariisiin: hänestä on tullut pienen poikavauvan isä, mutta suhde rakastettuun on jälleen kerran katkolla. Vanha talonrotisko, jonka komisario on ostanut perheelleen kaupungin laidalta, tuntuu surullisen tyhjältä.
Tunteet kuohuvat murharyhmässäkin. Huumepoliisi yrittää omia itselleen kiinnostavan jutun. Närästystä herättää myös Adamsbergin uusi ylikonstaapeli, herkkä mies, joka haluaa ilmaista mielipiteensä runomitassa. Se on nimittäin sukuvika. Kaiken lisäksi tulokas ymmärtää täydellisesti esimiehensä sumeaa logiikkaa. Mustasukkainen Danglard ei voi käsittää, miten tämä mullistava vahdinvaihto on päässyt tapahtumaan.
Kohta konstaapelit jo mittelevät voimiaan keskenään eivätkä huomaa, että sarjamurhaaja vaanii seuraavaa uhriaan. Hän tarvitsee vielä yhden neitsyen hengen juomaan, joka takaa hänelle ikuisen elämän.