Lempi

Kuka on Lempi? Mitä on lempi?
Lapin sota pyöräyttää ihmisten elämät kuin ruletissa. Viljami joutuu jättämään vastavihityn vaimonsa piikatytön kanssa kaksin kotiin ja lähtemään rintamalle. Kaikkien on uskallettava lähteä, tartuttava tilaisuuteen ja elettävä hetkessä tehtyjen päätösten kanssa. Rakkaus kannattelee, tuhoaa ja muuttuu syyllisyydeksi.

"Rappusilla seisova on jähmettynyt aloilleen, koko maailma on, linnut hiljaiset, pihakuusi kuuntelee, mikään ei kasva eikä aalto lyö rantaan juuri sillä hetkellä kun kaikkeus odottaa nytkähtävänsä uuteen asentoon, ja sitten se nytkähtää, ja se on kaiken loppu, ja se on kaiken alku."

Lempi on kolmen henkilön todistus Lapin sodan aikaisesta perhetragediasta. Romaani osoittaa, miten emme koskaan näe toisiamme kokonaisina – meidän tarinamme sivuhenkilöt ovat pääosassa omassa elämässään.

Minna Rytisalon herkkyydessään väkevässä romaanissa on voimakas jännite ensimmäiseltä sivulta viimeiselle. Lempi kertoo intohimoisesta, mustasukkaisesta ja kaikki rajat ylittävästä, lojaalista rakkaudesta. Se on taiten rakennettu, ilmaisuvoimainen ja hallittu proosadebyytti.

Minna Rytisalo

Kirjailija

Minna Rytisalo

Sodankylässä syntynyt ja Kuusamossa asuva Minna Rytisalo (s. 1974) on lukion äidinkielenopettaja. Hän uskoo työssään vahvasti siihen, että innostus tarttuu ja että haaveet on tehty toteutettaviksi. Rytisalo on kirjoittanut vuosia kolumneja sekä lisäksi kirjallisuuteen ja lukemiseen liittyviä tekstejä. Kahdenkymmenen vuoden harkinnan jälkeen hän toteutti viimein oman haaveensa ja kirjoitti kirjan. Proosan kirjoittajana hän haluaa testata, missä vaiheessa lukija ymmärtää, miten asiat fiktion maailmassa menivätkään.

Uutiset

Kirjan tiedot

  • Sidosasu Sidottu
  • Sivumäärä 234
  • Koko 134 x 213 mm
  • Kirjastoluokka 84.2
  • ISBN 9789512404346
  • Gummerus kustannus, heinäkuu 2016

Kirjailijan tuotantoa


TUTUSTU MYÖS